Öncelikle paten alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden ve kaç çeşit paten türü olduğundan bahsedelim. Eğer başlangıç seviyesinde veya ilk defa paten kullanacaksanız daha kolay kontrol edebileceğiniz ve dengede durabileceğiniz Fitnesss türü patenleri tercih etmenizi öneririz. Fitness türü patenler ile daha hızlı ve dengeli öğrenebilirsiniz. Kendinizi geliştirdikten sonra aşağıda da göreceğiniz farklı paten türlerine de yönelebilirsiniz. Paten almadan önce mutlaka danışmanızı veya ilk ders için kiralama yapmanızı öneriyoruz. Ardından öğrencimizin gelişimine ve bütçenize uygun paten önerisinde bulunmak isteriz. Yüksek bütçe ile bir çok yanlış paten temin edip derslerimize katılan aileler olduğu için mutlaka paten almadan önce iletişime geçiniz.Gelin dünyada Inline Skating olarak da bilinen paten çeşitlerine birlikte bir göz atalım.
Paten alırken nelere dikkat etmeliyiz? Detaylı bilgi için tıklayınız!

FİTNESS PATEN

Fitness paten daha çok spor yapmak amacıyla kullanılır. Sahil yolu gibi bölgelerde, düz zeminlerde sürülür ve başlangıç için ideal kabul edilir. Paten botu diğer paten türlerine göre daha rahat olduğunu söyleyebiliriz.


HIZ PATENİ

Mümkün olduğunca hızlı gidilebilmesi için tasarlanmıştır. Tekerlekleri diğer paten çeşitlerinden büyüktür. Başlangıç aşaması için uygun değildir.


SLALOM PATEN

Belli aralıklar ile yer üzerinde peşi sıra dizilen koniler arasından hızlıca slalom yaparak geçmek için kullanılır. Slalom patenlerin manevra kabiliyeleri yüksek olup, topuk frenleri bulunmamaktadır. Başlangıç aşaması için uygun değildir. Urban patenlerinizi ortadaki iki tekeri bir kaç milim büyük tekerlekler ile değiştirerek slalom paten olarakta kullanabilirsiniz.


AGRESİF PATEN

Özellikle rampalarda ve trabzanlarda kaymak için idealdir. Yüksek yerlerden atlamak için de uygundur. Küçük tekerleri vardır. Küçük tekerleklerin kullanılmasının amacı darbelere karşı dayanıklı olmasıdır fakat aynı zamanda da büyük tekerleklere göre hızlanmak için daha fazla efor sarfetmek gerekmektedir. Bu sebeple sahilde spor yapmak amacıyla kullanıma uygun değildir.


URBAN PATEN

Urban Paten, Fitness patenlere ek olarak yollarda ve daha engebeli zeminlerde de kullanıma olanak sağlar. Arzu edilirse başlangıç aşaması için de kullanılabilir ancak ilk deneyim için fitness paten alıp biraz gelişim gösterdikten sonra urban patene geçilmesi daha doğru bir pratik olacaktır. Urban patenlerin tekerlek aralıkları Fitness patenlere göre daha dar olduğu için denge sağlamak daha zordur.


HOKEY PATEN

İnline hokey, günümüzde buz hokeyine alternatif bir paten türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak inline hokeyin çok ilgi gördüğü ülkeler vardır ve bu sporda da dünya şampiyonaları düzenlenmektedir. Hokey patenler dayanıklı olmakla birlikte günlük kullanım için uygun değildir. İnline hokey, buz hokeyinde olduğu gibi iki takım oyuncularının ucu eğimli sopaları kullanarak bir top veya diski(pak) karşı takımın kalesine sokmaya çalıştığı bir takım sporudur.


QUAD PATEN

Ayakkabı şeklinde önde ve arkada ikişer tekerleği bulunan, bilek kısmı kısa ve hafif bir patendir. 80’lerde bir çoğumuzun en az bir kere denemiş olduğu nostaljik bir paten türüdür. Günümüzde pek fazla tercih edilmese de denge problemini en az yaşayacağınız fakat manevra kabiliyeti günümüzdeki patenlere oranla düşük olan bir paten türüdür. ‘’Ben denemiştim’’ dediğinizi duyar gibiyiz :)

Quad paten ile fitness paten arasındaki farkları öğrenmek için tıklayınız!


Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!